Većina ljudi ima tendenciju većeg unosa kalorija tijekom blagdana. No pitanje je kako to utječe na tjelesnu težinu tijekom i nakon blagdana?
Nedavna studija istraživala je utjecaj prazničnih mjeseci (studeni-siječanj) i mjeseci nakon blagdana na tjelesnu težinu.
Ispitanici su u prazničnim mjesecima dobivali u prosjeku 0,4 kg!
Ovo povećanje tjelesne težine nije stalo u narednim mjesecima (siječanj-ožujak). Nakon ožujka, činilo se da se tjelesna težina polako povećavala.
Stoga sezona blagdana i odmora uzrokuje relativno velik doprinos godišnjem povećanju tjelesne težine kod većine odraslih (Wiliamson, 2017).
To ne znači da ne biste trebali uživati u božićnim okupljanjima, novogodišnjoj noći, odmoru. Jednostavno pripazite na svoju prehranu u tom periodu i pokušajte malo više vježbati i kretati se ( iako većina odluči ”pauzirati” od treninga u ovom periodu , što nije baš najbolja odluka).
Povećanju težine osim hrane uvelike pridonosi i povećana konzumacija alkohola.
Ono što možemo zaključiti iz ove studije je da prosječni dobitak kilograma tijekom prazničnih mjeseci iznosi gotovo pola kilograma, a to se ne gubi u ostatku godine.
Stoga, oprez za stolom ( i šankom)!
Ukratko – odgovor je NE! Istraživanja su pokazala da čete potrošiti jednaku količinu potkožnog masnog tkiva odradili ga natašte ili nakon obroka …
Aminokiseline su sastavni dijelovi proteina. Postoji 20 različitih aminokiselina koje koristi ljudsko tijelo, a od tih 20 njih 9 su esencijalne. Esencijalno …