Kad god želimo izbaciti tijelo iz njegove ravnoteže javljaju se mehanizmi koji to žele spriječiti, bilo mršavljenje bilo dobivanje na težini. Tako da niti oni koji mršave niti oni koji pokušavaju dobiti na težini ne mogu reći da je njima teže. Svako se bori sa svojim izazovima koje (i) organizam postavlja pred njih.
LEPTIN sudjeluje u regulaciji tjelesne težine, metabolizma i reproduktivnih funkcija. Proizvode ga stanice masnog tkiva (adipociti), a koncentracija u krvotoku mu je proporcionalna ukupnoj količini masnih naslaga. Porast nivoa leptina, daje informaciju da je organizam sit i apetit se smanjuje, dok pad signalizira da je organizam gladan i stimulira se apetit. Kada u organizmu postoji nedostatak leptina ili receptora za leptin, javlja se povećana želja za unosom hrane i dolazi do debljanja.
GRELIN je hormon proizveden u želucu, koji cirkulira kroz krvotok, a detektira ga mozak. Prazan želudac luči grelin koji signalizira mozgu o nedostatku hrane te se javlja osjećaj gladi. Zato često grelin nazivaju i hormonom gladi. Osobe koje su na dijeti imaju dvostruki problem – povećana razina grelina pojačava osjećaj gladi, dok smanjena količina leptina potiskuje osjećaj sitosti. Dok s druge strane, oni koji se žele udebljati imaju također problem, nedostatak apetita zbog više razine leptina (razina grelina se smanjuje, a leptina povećava).
Ukratko – odgovor je NE! Istraživanja su pokazala da čete potrošiti jednaku količinu potkožnog masnog tkiva odradili ga natašte ili nakon obroka …
Aminokiseline su sastavni dijelovi proteina. Postoji 20 različitih aminokiselina koje koristi ljudsko tijelo, a od tih 20 njih 9 su esencijalne. Esencijalno …