Postoje tri mehanizma kojima se pripisuje mišićni rast – mehanička napetost, metabolički stres, oštećenje mišića.
MEHANIČKA NAPETOST odnosi se na silu koja djeluje na mišić, odnosno sila kojom možete opteretiti vaš mišić. To možemo postići tako da stavimo neko opterećenje na mišić (kilaža s kojom radimo) ili povećamo vrijeme pod tenzijom (TUT). Kada su mišići adekvatno mehanički opterećeni i opskrbljeni potrebnim nutrijentima, tijelo reagira tako da se prilagodi povećanjem mišićne mase. Tijelo se uvijek trudi adaptirati na stres kojem ga podvrgnemo.
METABOLIČKI STRES – je proizvodnja odnosno nakupljanje metabolita izazvano vježbanjem. Pod metabolitima mislimo na mliječnu kiselinu kao nusprodukt stvaranja energije, vodikove ione, anorganski fosfat koji je došao iz ATP-a., povećano izlučivanje hormona rasta i još mnogo toga. Oni doprinose osjećaju ”pečenja” i ”pump-a” u koji osjećate u mišiću pri izvođenju vježbe.
OŠTEĆENJE MIŠIĆA – se stvara ako radimo nešto novo, ako naglašavamo ekscentrične komponente vježbe te kod intenzivne fizičke aktivnosti.
Iz navedenog možemo zaključiti da mehanička napetost, metabolički stres i oštećenje mišića su međusobno povezani i zajedno signaliziraju hipertrofijski odgovor.
Za rast mišića bitno je u treningu koristiti dovoljno opterećenje i vrijeme pod tenzijom (mehanička napetost), te s dovoljnim volumenom izazvati nakupljanje metabolita (metabolički stres) i oštećenje mišića, te odgovarajućim odmorom i prehranom omogućiti adaptaciju i rast mišića.
Aktivan i snažan core ključan je za našu stabilnost, ravnotežu i cjelokupno zdravlje. Ne samo da nam pomaže u obavljanju svakodnevnih aktivnosti …
Ukratko – odgovor je NE! Istraživanja su pokazala da čete potrošiti jednaku količinu potkožnog masnog tkiva odradili ga natašte ili nakon obroka …
Iako se stalno govori da je vježbanje uglavnom sredstvo za mršavljenje i izgradnju mišića, moramo naglasiti da prednosti aktivnog života premašuju samo …