Često kad smo u procesu skidanja kilograma, javlja se problem osjećaja sitosti i zbog toga lakše pokleknemo.
SITOST i ZASITNOST često se koriste naizmjenično u značenju “zadovoljiti glad”.
Tehnički gledano, zasitnost opisuje nedostatak želje za nastavkom jedenja obroka, dok je sitost osjećaj koji nam omogućuje da prestanemo jesti na neko vrijeme.
Proteini povećavaju sitost više nego ugljikohidrati i masnoće povećanjem termogeneze i direktnim učinkom njegovih sastavnih aminokiselina (osobito leucina) na mozak.
Vlakna poboljšavaju sitost kroz više mehanizama, uključujući usporavanje apsorpcije nekoliko hranjivih tvari (uključujući masnoću).
Malo je vjerojatno da ćete pojesti gomilu ugljikohidrata i masti bez mnogo proteina ili vlakana, a zatim ćete se nakon toga osjećati primorani pojesti proteine i vlakna. Nakon što pojedeš palačinku s nutelom teško da će ti meso i povrće izgledati privlačno.
Ali ako prvo pojedeš meso i povrće, moguće je da nećeš željeti pojesti cijelu palačinku s nutelom.
Stoga je početak obroka s proteinima i/ili vlaknima jednostavan način da sami sebi pomognete da ostvarite dobre rezultate.
Ukratko – odgovor je NE! Istraživanja su pokazala da čete potrošiti jednaku količinu potkožnog masnog tkiva odradili ga natašte ili nakon obroka …
Aminokiseline su sastavni dijelovi proteina. Postoji 20 različitih aminokiselina koje koristi ljudsko tijelo, a od tih 20 njih 9 su esencijalne. Esencijalno …