Ono što moramo shvatiti da su zdravstveni problemi i naš odnos sa hranom/prehranom jako povezani.
Koliko god da se o tome govori uglavnom žene ne razumiju cijelu priču i uvijek se sve vrti oko skidanja kilograma, izgradnje dupeta i stvaranje tijela ‘’za plažu’’.
Nerijetko se žene bore s bar jednim zdravstvenim problemom za koji obično ni ne slute da je povezan s njihovim lošim odnosom s hranom, vježbanjem i njihovim tijelima.
Obično sve započinje s nezadovoljstvom izgleda tijela u ogledalu – zatim se kreče na dijetu, pa tu mjesto nađu veoma restriktivne dijete, pa prekomjerno vježbanje, pa svakakve metode s kojima pokušavate tijelo natjerati da postane ili da izgleda onako kako misle da će im napokon donijeti osjećaj sreće, zadovoljstva i vrijednosti.
To je STRES za um i tijelo.
Ti postupci, restrikcije, pretjerano vježbanje, uzrokuju vrlo stvarnu reakciju u organizmu.
Vaše tijelo će naravno pokušati nadoknaditi taj manjak energije gaseći ili usporavajući u tom trenutku njemu sporedne funkcije: reprodukciju i probavu.
Ono što se često događa je da će se kod žena u potpunosti zaustaviti ovulacija te doći do izostanka menstruacije. Ili će njihova razdoblja početi dolaziti kasnije, biti lakša i kraća.
Taj stres utječe i na crijevnu floru. On utječe na vašu sposobnost probave i asimilacije hranjivih sastojaka iz hrane što može uzrokovati zatvor, proljev, nadutost, plinove, intoleranciju na hranu…
Neadekvatna prehrana može UZROKOVATI probleme s crijevima i poteškoće s crijevima te vas može natjerati da se osjećate tjeskobnije zbog hrane te počnete izbacivati sve više hrane umjesto da ju dodajete.
Problemi s crijevima uzrokuju hormonalne poremećaje i kronične upale koje mogu prethoditi ozbiljnim bolestima poput dijabetesa, depresije, kardiovaskularnih bolesti, autoimunih poremećaja, raka, pa čak i Alzheimerove bolesti…
Ako imate realan višak kilograma, naravno da je zbog vašeg zdravlja poželjno da skinete određeni broj ali odradite to pametno. Odradite da si podignete kvalitetu života a ne da si neodgovarajućim metodama i načinima dodatno narušite zdravlje.
I da, pazite kojim ”stručnjacima’’ se dajete u ruke.
Ukratko – odgovor je NE! Istraživanja su pokazala da čete potrošiti jednaku količinu potkožnog masnog tkiva odradili ga natašte ili nakon obroka …
Aminokiseline su sastavni dijelovi proteina. Postoji 20 različitih aminokiselina koje koristi ljudsko tijelo, a od tih 20 njih 9 su esencijalne. Esencijalno …